Bowling

Kręgle z kulą

Termin bowling wywodzi się z języka angielskiego i odnosi się do tamtejszego określenia ten-pin bowling. Jest to nic innego jak zawodowa odmiana popularnej formy rekreacji, jaką są kręgle. Na czym ona polega i dlaczego postanowiono ją zaliczyć do dyscyplin sportowych?
Bowling stanowi sport, który jest aktywnością fizyczną opartą o standardową grę w klasyczne kręgle. Jest tam dziesięć charakterystycznych pinów, stąd też angielskie określenie ten-pin bowling. Musimy wspomnieć, że piny tu wspomniane są rozstawione w formie trójkąta, a zadaniem zawodnika biorącego udział w zmaganiach bowlingowych okazuje się zrzucenie wszystkich pinów- im więcej tym lepiej, a przy tym chodzi o to, żeby odbyło się przy jak najmniejszej liczbie rzutów. Ogólnie rzecz biorąc, taktyka i zasada jest taka, że można strącić wszystkie kręgle za jednym zamachem podczas zaledwie jednego ruchu, ale w szczególności wtedy to nastąpi, kiedy trafimy kulą, którą rzucam między pierwszy pin oraz trzeci pin. Tyczy się to osób, które grają prawą ręką. Jeżeli mowa natomiast o leworęcznych to chodzi o trafienie między pierwszy a drugi pin.

Buty do kręgli
Tradycyjna gra bowlingowa opiera się na czymś, co określa się mianem ramek, a więc z angielskiego frame- jest to dziesięć konkretnych rund, jakie przypadają na każdą osobę grającą. Piny każdorazowo są ustawiane od nowa, na samym początku rund. W pojedynczej rundzie grający ma zawsze dwa rzuty. Jeżeli grający zrzuci wszystkie piny albo rzuty już mu się wyczerpią, oznacza to automatycznie koniec rundy.
Artykuł dzięki: